Ako si vybrať správne plemeno psa

Uvažujete nad kúpou domáceho miláčika a už viete, že to bude pes? Mali by ste si predtým poriadne rozmyslieť, aké plemeno si donesiete domov. Na to, aby ste spolu dobre fungovali má vplyv veľa vecí. Nezabúdajte na to, že psíky majú tiež svoje povahy a že ho pravdepodobne budete mať doma niekoľko rokov, nie len pár dní. Preto si kúpu poriadne rozmyslite. Dnes vám priblížime to, aké plemeno by sa k vám najlepšie hodilo.

1. Aktívny človek

Ak ste vo všeobecnosti aktívni, radi a často športujete a veľa času trávite vonku, potom by sa k vám hodili plemená ako nemecký ovčiak, sibírsky husky, zlatý retriever, labrador, Jack Russel teriér alebo aj jazvečík. Samozrejme, v plemenách je trošku rozdiel a od toho závisí aj to, ako by ste sa im mali venovať. Jack Russel teriér a nemecký ovčiak sú aktívnejšie psy s veľkou dávkou inteligencie, preto by ste im mali venovať adekvátnu pozornosť čo sa týka pohybu, ale aj tréningu a výchovy. Sú schopné naučiť sa širokú škálu povelov. Labradory a zlaté retrievery sú známe svojou miernou povahou, čo sa môže hodiť najmä ak máte menšie deti. Pozor však na sibírskeho huskyho, ktorý má trošku tvrdohlavú povahu. Ak ste si istí, že popri práci a iných aktivitách na ne nebudete mať dostatok času, radšej si takéto plemená nekupujte. Utrpel by tým váš pes a v konečnom dôsledku aj vy.

Nemecký ovčiak

2. Pasívny človek

Nevonia vám pohyb, prípadne bývate v mestskom byte, nemáte dostatok miesta na záhrade a možnosť vybrať sa na dlhé prechádzky do lesa? V tomto prípade sú pre vás vhodné plemená, ktoré doslova potrebujú žiť v byte a prílišný pobyt vonku im škodí. Ide o plemená, ktoré na to boli vyšľachtené, ako čivava, francúzsky buldoček a mops. Jazvečík, jorkšírsky teriér a corgi zasa nemajú problém ani s veľkou záhradou a s dlhšími prechádzkami, ale nie sú to vyslovene psy, ktoré by potrebovali neustály pohyb. Ak ste ale často a dlho preč, napríklad v práci, môže to byť pre ne stresujúce, keďže potrebujú vašu neustálu prítomnosť.

Čivava

Pri všetkých plemenách by ste mali dávať pozor na starostlivosť o zuby, pri dlhosrstých viac o srsť a pravidelne s psíkom chodiť k veterinárovi na očkovania. Je už na vás, aké plemeno si vyberiete. Môžete si o ňom veľa podrobností nájsť na internete alebo v odborných knihách.