Podnikateľský plán

Pred založením sro odporúčame vytvoriť si podnikateľský plán. Ten vám pomôže urobiť si čiastočné aj celkové ciele na najbližšie roky vášho podnikania. Môžete si v ňom vytvoriť kostru finančného zárobku a zorientovať sa na trhu práce so službami, ktoré budete ponúkať, ako aj s konkurenciou, ktorú pri tejto činnosti budete mať. Aj keď k samotnému založeniu sro plán nepotrebujete priložiť, je fajn si ho spraviť pre vlastnú potrebu, aby ste sa občas mohli doň pozrieť a motivovať sa, ak sa vám na začiatku nebude úplne dariť.

Podnikateľský plán

Treba si uvedomiť, že poctivou prácou sa nedá obohatiť za jeden deň, konkurencia je veľká a ľudia rozmýšľajú kam pôjdu ich peniaze, preto ak sa chcete pustiť do podnikania, všetko si treba najprv dobre premyslieť, aby na konci nebolo sklamanie. Ako si jednoducho vytvoriť podnikateľský plán /zámer. Plno foriem nájdete aj na internete, my vám prinášame malú kostru, ktorej by ste sa pri jeho zostavovaní mali držať.

plán

  • Vaša spoločnosť – ak si ju práve zakladáte, treba rozmyslieť nejakú jej víziu, s kým chcete podnikať, čo od nej očakávate, s kým si ju zakladáte, koľko by ste chceli mať spolupracovníkov, vytvorenie vlastného mena apod.
  • Stanovenie vášho podnikania -tu spadá hlavne to, prečo by ste v danom odvetví chceli podnikať, v čom sú vaše výhody, rôzne nové nápady, ktoré by ste chceli priniesť na trh. Za koľko budete vašu prácu ponúkať a pod.
  • Stanovenie konkurencie – v tejto časti treba byť reálny a nemať veľké ružové okuliare. Konkurencia ich nemá a môže to využiť proti vám. Na internete môžete nájsť všetko aj to, aká veľká je vaša konkurencia, aké služby ponúka a za koľko.
  • Kde a kto budú vaši zákazníci – je potrebné si stanoviť miesto a koncového zákazníka. Komu sa chystáte predávať alebo ponúkať službu a kto bude váš cieľový zákazník, treba si rozmyslieť aj koľko má tento cieľoví zákazník finančných možností.

A nakoniec nastáva hra s číslami. Musíte si rozmyslieť cenu vašej práce a služby, ktorú budete ponúkať a urobiť si cieľ, aby sa vám práca oplatila a nakoniec ste boli v pluse.

Podobné príspevky