Kedysi ľudia spávali na koži zo zvierat, a aby sa im spalo o čosi mäkšie, podložili ju suchou trávou alebo lístím. Postupne z nich vznikali rôzne pohovky, ktorým bola pripisovaná dôležitosť vzhľadom na to, že na nich vznešení a urodzení ľudia trávili veľa času. Museli byť nielen pohodlné, ale aj oku lahodiace. Neskôr sa matrace plnili perím, ale aj vlnou. Niektorí panovníci v posteliach dokonca vítali rôzne návštevy. V súčasnosti máme na trhu na výber z veľkého množstva matracov – od pružinových, cez penové, latexové, dokonca aj taštičkové. Stačí si len vybrať. Ktoré sú však práve pre vás tie najvhodnejšie a aký je medzi nimi rozdiel?

Pohodlný spánok

Pružinové matrace

Našťastie to už nie sú tie staré, vŕzgajúce matrace, ktoré nás strašili z minulosti. Ako už však z názvu vyplýva, skladajú sa z pružín a sú vhodné pre ľudí, ktorí majú radšej tvrdšie matrace. Sú vzdušné, čím zabraňujú rozmnožovaniu roztočov a to je určite dobrá správa najmä pre všetkých alergikov.

Penové matrace

Sú najčastejšie predávané. Tu si môžete vybrať, či máte záujem o polyuretánovú penu, studenú alebo pamäťovú penu. Tieto typy matracov sa vedia telu dokonale prispôsobiť, nie sú ťažké, takže s nimi môžete ľahko manipulovať a sú príjemné na dotyk. Sú vhodné najmä pre ľudí s citlivou chrbticou a pre starších ľudí.

Taštičkový matrac

Latexové matrace

Sú pružné, majú stály tvar a prepracovaný systém odvádzania pary. Tento materiál je odolný voči plesniam. Pri spaní na latexovom matraci máte pocit, akoby ste spali na vode. Sú vhodné pre ľudí, ktorí sú pripútaní na lôžku.

Matrace s taštičkovou pružinou

Pružiny sú každá osobitne obalené v textílii a sú zvlášť zašité v taštičkách. Pri stlačení jednej pružiny ostanú ostatné nezmenené. Sú pevné, pružné, vzdušné a odolné voči plesniam, roztočom a baktériám. Majú aj vysokú nosnosť – unesú až 150 kg a sú teda vhodné aj pre ľudí s vyššou hmotnosťou. Matrace by ste nemali zabúdať v pravidelných intervaloch otáčať a raz za čas prevetrať. Myslite aj na poťahy matracov, ktoré je dobré občas preprať i keď na nich nie sú viditeľné škvrny.

Podobné príspevky