Ako rastú detské zúbky a čo je dobré vedieť

Zdravý chrup je základ a preto je potrebné venovať mu pozornosť už odmalička. Pozornosť tak v tomto smere musíme obrátiť už na našich najmenších a na to, aby teraz, ale aj s pribúdajúcim vekom ich chrup vyzeral tak, ako má. Aby nemali problém so spracovaním potravy a aby mohli žiariť pekným úsmevom. Na začiatok by však bolo najvhodnejšie, aby sme si ujasnili ten základ, čiže ako rastú detské zúbky.

dětské zuby

Konkrétne si to zmapujeme postupnými životnými etapami.
Vlastne prvé mliečne zuby začnú dať o sebe vedieť už medzi štvrtým až siedmym mesiacom vo veku dieťaťa. Následne, teda v ôsmom až dvanástom mesiaci pribudnú horné rezáky, tie majú tendenciu vyrásť skoršie dievčatám, než chlapcom. K týmto rezákom sa začnú pridávať tzv. „dvojky“, a to konkrétne medzi deviatym až šestnástym mesiacom. Teraz prichádza obdobie, kedy by sa do osemnásteho mesiaca mali objaviť „očné zuby“, ale nie vždy je to pravidlom.

· V prípade, ak sa tieto do spomenutého obdobia (do osemnásteho mesiaca) neukážu, je vhodné upozorniť na tento fakt detského zubára.
Teraz sme vo fáze 25. Až 33. mesiaca alebo všeobecne v období, kedy má dieťa 2 roky, čo je etapa, v ktorej sa začnú prerezávať horné zadné „stoličky“. V 3 rokoch už spravidla rátame s tým, že dieťa so zdravým chrupom má dvadsať mliečnych zubov.

Vo veku 6 až 12 rokov sa začneme stretávať s prvým vypadávaním mliečnych zubov a zároveň s tými, ktoré už budú trvalé, teda ide o kombináciu mliečnych s „dospeláckymi“. Tie mliečne postupne vypadávajú, zvyčajne v istom poradí, v akom sa začali objavovať.
Vedeli ste o tom, že slovenskí rodičia vo veľa prípadoch navštívia s deťmi zubára až vtedy, keď sa objavia prvé problémy alebo bolesť zúbkov?

mléčné zbuy

· Všeobecne môžeme vravieť o veku 2 rokov, niekedy dokonca aj neskôr.
· Odporúča sa však navštíviť detského zubára už vo veku jedného roka, resp. počas rastu prvých mliečnych zubov, minimálne z preventívnych dôvodov.
Samozrejme je dôležité postupne učiť deti k tomu, aby dentálnu hygienu vykonávali aj sami.
· Na trhu sú zubné pasty s veselými detskými motívmi, to isté platí o zubných kefkách. Spravte im z toho zábavu.
· Zaujímavo však pôsobí takisto preventívna procedúra pečatenie fisúr, čo je spoľahlivá ochrana proti neželanému prieniku baktérií.